Важни правила за хигиена в банята
От детството мнозина помнят, че зъбите трябва да се мият 2 пъти на ден, а ръцете трябва да се мият с топла вода. Списъкът с хигиенни правила за поведение в банята и тоалетната обаче е много по-обширен. Нека да видим какво ни казва тази статия за това.
- Изплаквайте само със затворен капак на тоалетната. Проучване, проведено в Университета на Оклахома, установи, че миризмата на тоалетна може да играе важна роля в предаването на инфекциозни заболявания. Например, през 2012 г. те проведоха експеримент, който установи, че инфекциозната бактерия Clostridium difficile (причинява гадене и диария) може да се разпространи при зачервяване с отворен капак.
- Седите ли дълго време на тоалетната? Подхождайте към появата на хемороиди. (спрете да четете този пост и излезте от тоалетната!) Лекарите са сигурни, че поради това се появяват първите симптоми на хемороиди. Въпреки че те могат да преминат сами в рамките на една седмица, но ако продължите в същия дух, не можете без медицинска помощ.
- Оставете използваната четка да изсъхне. Както знаете, влагата създава благоприятни условия за размножаване на микроби. И за да избегнете това, оставете четката да изсъхне напълно, преди да я поставите на мястото си, или по-добре, първо я потопете в дезинфектант и я оставете за няколко минути.
- Почистете четката си за зъби и я сменяйте на всеки 3 месеца. Изследователи от университета в Манчестър са открили около 10 милиона микроби, като E.coli (E. coli), върху четка за зъби. Ето защо е важно да изплакнете обилно четката си за зъби след всяка употреба и понякога да я накиснете в чаша оцет за 30 минути, за да се отървете от всички останали микроби. И не забравяйте да го сменяте на всеки 3 месеца.
- Изсушете четката си за зъби в перфорирана капачка. Американската зъболекарска асоциация настоява да изсушите четката си само в изправено положение и в перфорирана капачка. Това ще помогне за предотвратяване на риска от навлизане на бактерии дори от близката сапунерка, от която са забравили да източат натрупаната вода.
- Почистете банята, като предварително затоплите стаята с 10 градуса. Мениджърът на един от хотелите в Арлингтън, Вирджиния, е измислил формула за висококачествено почистване в банята и тоалетната. Такива условия ще удвоят ефективността на алкалните детергенти.
- Ръцете могат да се мият със студена вода, основното е не по-малко от 20 секунди. Изследователи от университета Вандербилт в Тенеси откриха, че студената вода върши работата също толкова добре, колкото и топлата вода. Авторите на експеримента подчертават, че за унищожаване на всички микроби по ръцете е необходима температура на водата най-малко 100 ° C. (* учените няма да съветват боклука *). Според американските центрове за контрол и превенция на заболяванията 20 секунди са достатъчно време, за да измиете добре ръцете си със сапун и вода. Но 95% от хората го правят погрешно. Според проучване на Щатския университет в Мичиган, средното време за измиване на ръцете е доста по-малко от препоръчителните 6 секунди.
- „Изплакнете ме напълно“ (c) Душ гел. Въпреки че търговците са убедени, че това е защитен слой, който предпазва от влиянието на външната среда и помага за поддържане на кожата хидратирана. Всъщност оставащият гел може да доведе до запушване на порите, в резултат на което ще започне да се появява акне.
- Не мийте лицето си под душа (как така?!). Под въздействието на водна струя и високи температури на лицето може да се появи капилярна мрежа. Ако масажът със силна водна струя е полезен за цялото тяло и има антицелулитни свойства, тогава е безполезен за лицето.
- Спрете да търкате бясно с кърпа! Това премахва липидите, протеините и мастните киселини от кожата, които я предпазват от раздразнения! Вместо това, внимателно подсушете кожата си с кърпа и я оставете да изсъхне естествено.
- Подрежете паравана в банята. Персонализирайте завесата, за да пасне на вашата вана. В противен случай поради постоянна влага по краищата ще се появят мухъл и гъбички, които могат да бъдат вредни за здравето.
- Не разхвърляйте рафтовете в банята си! Лекарствата и витамините трябва да се съхраняват при стайна температура – от 20 до 22 ° C. Според Националната медицинска библиотека на САЩ, съхраняването на тези продукти във влажна среда, като баня, ги прави по-малко ефективни, преди да изтекат.
Четките за грим, отворените бурканчета с крем, докато са в банята, също могат да бъдат замърсени с мухъл и други микроби. Бръсначът и допълнителните ножчета трябва да се съхраняват извън банята. В противен случай влагата може да причини ръжда или тъпи бръсначи дори преди употреба. А изсушаването на бръснача след всяка употреба, напротив, ще увеличи експлоатационния живот.